Brownfieldy ve městech ožívají. Praha nezůstává pozadu
Dolní Vítkovice v Ostravě
Revitalizace brownfieldů vychází z jejich průmyslové minulosti, přestože jim dává nové funkce, ať již bytové, kancelářské, kulturní, sportovní aj. Bohatá industriální historie charakterizuje Ostravu, kde se podařila unikátní proměna průmyslového areálu Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren.
Dolní Vítkovice, kde se od dvacátých let devatenáctého století až do konce dvacátého století vyrábělo železo v návaznosti na těžbu uhlí, jsou symbolem Ostravy. Od roku 2002 jsou také národní kulturní památkou a od prosince 2008 památkou ze seznamu Evropského kulturního dědictví. Dnes představují netradiční výchovné, vzdělávací a kulturně společenské centrum. Je tady v provozu i rozsáhlé vědecké a technologické muzeum Velký svět techniky s 3D kinem a Divadlem vědy.
Depo2015 Plzeň
V roce 2015 byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury a právě tehdy tady také vznikla kreativní zóna DEPO2015. Depo městské hromadné dopravy se proměnilo v živé centrum, kde se konají nejrůznější kulturní a společenské akce. Své místo tady našly umělecké ateliéry, také osobité obchody, kanceláře, kavárna nebo divadlo.
Vedle komunitní zahrady je pro návštěvníky DEPO2015 přístupná i industriální stezka se stopovací hrou, která seznamuje s industriální historií místa a průmyslovým dědictvím Plzně.
Brownfieldy v pražských Vršovicích
Rozsáhlé průmyslové dědictví pochopitelně nabízí i česká metropole. Po letech temna se k životu konečně probouzejí také pražské brownfieldy, rozeseté po celém městě. Jasné obrysy již má vršovická Drážní promenáda a liniový park, který připomíná slavnou newyorskou High Line. Stejně jako na Manhattanu se i ve Vršovicích promění původní kolejiště v dlouhý park, který nezapře železniční historii.
S PSN by měl v dohledné době ožít i vršovický industriální areál Koh-i-noor. Architektonická studie, kterou zpracoval ateliér Jakub Cigler architekti, počítá se zachováním industriálního charakteru areálu. Zůstanou zachovány i památkově chráněné objekty, které urbanisticky a architektonicky dokládají průmyslový rozvoj z počátku dvacátého století. Právě tehdy ve Vršovicích podnik Jindřicha Waldese, který pod značkou Koh-i-noor vyráběl patentky a galanterii, začal fungovat.
S PSN na jeho místě vznikne moderní obytná zóna v industriálním stylu, kde se vedle 580 nových bytů počítá i s komerčními plochami pro obchody a služby. Na čtyřech tisících metrech čtverečních rozšíří občanskou vybavenost nejenom pro obyvatele nových bytů, ale také pro stávající rezidenty.
Foto: Architektonická studie Koh-i-noor Vršovice, PSN, Jakub Cigler architekti
PSN: Probouzíme domy k životu
Nezalekneme se žádné výzvy. Nepřestáváme v hledání zajímavých akvizičních příležitostí. Může to být bytový dům, zajímavá vila či jiná architektonicky hodnotná stavba, kancelářská budova, sklad, nevyužitá továrna, obchodní centrum aj. S respektem k originální architektuře a historickému odkazu naplníme potenciál každého domu. Důkazem jsou naše projekty. Těšíme se také na ty, které teprve přijdou. Příště se může s PSN probudit k životu třeba Vaše nemovitost. Jak? Kontaktujte akviziční tým PSN.
Umíme ocenit hodnotnou stavbu. Nabízíme odhad ceny nemovitosti. Zaplatíme rychle, bez zbytečných průtahů. Komplexní právní servis je u nás samozřejmostí. Vlastníci s námi navíc získají jistotu, že o nemovitost bude dobře postaráno.
Zachováváme hodnoty, které jste vytvořili.