Dům Černý pivovar: Polyfunkční dům z první republiky vyrostl na vodě
Foto: Dům Černý pivovar, zdroj: Ondřej Kořínek, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Dobu největší slávy následoval pád
V 19. století pivovar a hostinec provozoval Ferdinand Náprstek, bratr známějšího Vojtěcha. Rodina Náprstkových tady využila své zkušenosti ze slavného lokálu U Halánků, kde dnes stojí Náprstkovo muzeum. Náprstkovi měli na Karlově náměstí k dispozici rozsáhlé zázemí, například v podobě sklepů pro chlazení piva ledem nebo hloubkové studny. Vody ve studni mělo být tolik, že na počátku dvacátého století zásobovala část Nového Města.
Stejně jako další majitelé Pflanzerovi i Náprstkovi dali ve své pivnici prostor vlastencům a obrozencům. Černý pivovar byl významným centrem kulturního života Prahy, než přišla moderní doba.
Ve třicátých letech minulého století jednopatrová budova Černého pivovaru a přilehlý Vyšebrodský dům musely ustoupit plánům italské pojišťovací společnosti Riunione Adriatica di Sicurtà. Rok po koupi pozemků pojišťovna nechala oba domy zbourat, aby tady postavila nový polyfunkční dům, který měl primárně sloužit jako ubytovna pro zaměstnance.
Kotas, Bžoch, Benda, Bílek a Machoň
První návrh vytvořil architekt Karel Kotas v roce 1932, ještě v roce 1933 byl pozměněn. Pětipatrový trojkřídlý dům nakonec dostal funkcionalistickou podobu s tmavou fasádou, která odkazuje na původní Černý pivovar. Převzal jméno pivovaru, ale také reliéf zlatého lva, který byl zasazen do úrovně zvýšeného přízemí hlavní fasády. Vytvořil ho sochař František Bžoch. Přízemí budovy, kde na pivní tradici navázala restaurace a bufet, vyzdobil architekt Ladislav Machoň ve spolupráci s malíři Jaroslavem Bendou a Aloisem Bílkem.
Železobetonová konstrukce s tmavým kamenným obložením byla postavena na obrovském výkopu. Jenom za použití lopat a krumpáčů byl vyhlouben do 11 metrů. Výkopové práce navíc komplikovaly prameny spodních vod, které místy vytryskovaly jako gejzíry. Na opěry se spotřebovalo 8 vagónů dřeva, které se ve výkopu potkávalo i s ložisky břidlice. Stavba vyrostla z cihel spojovaných elektrotavným cementem. Proti maltě byl dražší, ale pevnější. Jeho pevnost prověřil čas.
Nové Město pražské: Odkaz věhlasného panovníka
Výčep piva z domu zcela zmizel na přelomu tisíciletí, reliéf zlatého lva i název Černý pivovar plynutí času ustály. Dům Černý pivovar na Karlově náměstí je dnes památkově chráněn, aby jeho bohatá historie neztemněla víc než jeho fasáda.
Mohutné historické kořeny charakterizují i nedalekou lokalitu Na Rybníčku a nárožní soubor tří měšťanských domů, který s rekonstrukcí PSN rozkvétá do krásy jako Rezidence U Sv. Štěpána. Také historie rezidence sahá až do dob vlády Karla IV., se kterým vzniklo Nové Město pražské. Základy stavby dodnes nesou zdivo původní gotické kaple Všech svatých.
Foto: Rezidence U Sv. Štěpána, rezidenční projekt PSN
PSN: Hledáme hodnotné nemovitosti
V našem hledáčku je celá Praha. A nejenom Praha. Vyhlížíme atraktivní domy, které bychom mohli znovu probudit k životu a které by se staly součástí portfolia PSN. Zařadily by se vedle takových architektonických perel jako Tančící dům, Dům módy na Václavském náměstí, Palác Dlážděná nebo City Empiria.
Zajímají nás lukrativní vily, bytové domy, hotely, penziony, ale i komerční objekty, kancelářské budovy, obchodní centra, sklady, brownfieldy aj. S respektem k historického odkazu a originální architektuře zajistíme rekonstrukci a praktické využití každé nemovitosti.
Prodáváte nemovitost? Akviziční tým PSN je připraven vyjít vstříc Vašim individuálním požadavkům a potřebám. Prodej nemovitosti u nás provází také komplexní právní servis. Umíme ocenit hodnotnou stavbu. Odhad ceny nemovitosti, platbu, samotný prodej nemovitosti realizujeme bez zbytečných průtahů, bez prostředníků, bez provize. S PSN navíc získáte jistotu, že o nemovitost bude dobře postaráno.
Zachováváme hodnoty, které jste vytvořili.