Kotěrova vila na Vinohradech: Česká racionální moderna
Brněnský rodák a architekt baťovského Zlína v Praze
Jan Kotěra, celým jménem Jan Karel Zdenko Kotěra, patří mezi nejvýraznější osobnosti české architektury. Narodil se v roce1871 v Brně. Studoval mj. na Odborné škole stavitelské v Plzni nebo Akademii výtvarných umění ve Vídni, kde se také seznámil s Adolfem Loosem, Josefem Hoffmannem nebo Josifem Plečnikem. Ve Vídni ho ovlivnil wagnerovský modernismus a klasicismus, zatímco po návštěvě Spojených států u nás prosazoval dílo F. L. Wrighta. Ovlivnil celou řadu dalších českých architektů, například Josefa Gočára, Bohuslava Fuchse, Jaromíra Krejcara, Kamila Roškota, nebo Františka L. Gahuru.
Jan Kotěra působil také jako pedagog nebo jako urbanista, mj. stál u výstavby baťovského Zlína a až do své smrti zaujímal funkci poradce pro architekturu firmy Baťa. Je autorem stovek staveb ve Zlíně, ale i dalších moravských a českých městech, mj. Národního domu v Prostějově nebo Městského muzea v Hradci Králové.
V Praze se Jan Kotěra jako architekt podepsal na stavbách jako Trmalova vila, dům Stanislava Suchardy, Laichterův dům nebo Urbánkův obchodní dům Mozarteum. Dal podobu souboru vodárenských budov pro Vršovice. Právě na Vršovické vodárně se skvěle vyjímají režné neomítané cihly, specifický znak architektury Jana Kotěry. Režné zdivo využil i při stavbě své rodinné vily v Praze na Vinohradech.
Geometrická moderna minimalistické zdobnosti
Kotěrova vila čp. 1542/6 v Hradešínské ulici v Praze 10 na Vinohradech je skvělou ukázkou hodnot, které architekt uznával: přísná stavební logika, tvarové zjednodušení, čistota a účelnost. Kotěrova vila se posunuje od secesní dekorativnosti k jednoduché fasádě, která přiznává prostorové uspořádání. Samozřejmě nechybí režné cihly, které provází hrubá, svisle poškrábaná omítka. Architekt omezuje dekorativní prvky, tím vystupují do popředí povrchové materiály.
Kotěra navrhl exteriér i interiér domu, který vnitřně rozdělil na tři celky. V suterénu byl byt domovníka, kuchyně, spojená podávacím okénkem s jídelnou. Místo zde měl i hudební pokoj. Přízemí patřilo ložnicím, dětskému pokoji a salonu osvětlenému shora prostřednictvím proskleného stropu. První patro Kotěra vyčlenil pro svoji pracovnu a ateliér. V domě počítal i s umístěním uměleckých děl svých kolegů ze spolku Mánes. Šlo o sochaře Stanislava Suchardy a Jana Štursy, nebo malíře Jana Preislera.
PSN: Ctíme historii a originální architekturu, hledáme hodnotné nemovitosti
Nejenom na Vinohradech, po celé Praze vyhlížíme atraktivní domy, které bychom mohli znovu probudit k životu a které by se staly součástí portfolia PSN. Zařadily by se tak vedle takových staveb jako Tančící dům, Dům módy na Václavském náměstí, budova Albatros na Národní třídě nebo Palác Dlážděná.
Zajímají nás lukrativní vily, obytné domy, hotely, penziony, ale i komerční objekty, kancelářské budovy, obchodní centra, sklady aj. S respektem k historického odkazu a originální architektuře zajistíme rekonstrukci a praktické využití každé nemovitosti. Akviziční tým PSN je připraven vyjít vstříc individuálním požadavkům a potřebám majitelů. Ti u nás získají také komplexní právní servis, ale především jistotu, že o nemovitost bude dobře postaráno.
Umíme ocenit hodnotnou stavbu. Nabízíme férový odhad ceny nemovitosti. Zaplatíme rychle, bez zbytečných průtahů.
Zachováváme hodnoty, které jste vytvořili.