Prodej nemovitosti z dědictví
Získali jste nemovitost v dědickém řízení a rozhodli jste se ji prodat? Chtěli byste ji prodat co možná nejdiskrétněji? Podívejte se na rady, jak osovit přímé kupce.
Rozhodl jsem se prodat zděděnou nemovitost po otci. Jedná se o činžovní dům a rád bych dům prodával pokud možno co nejdiskrétněji. Nejlépe bez povšimnutí stávajících nájemníků. Nechci proto prodej mého domu řešit s realitní kanceláří, která by mi do domu vodila velké množství potencionálních kupců a o nabídce se dozvědělo mnoho dalších realitních kanceláří a zprostředkovatelů. Nakonec by došlo k situaci, kdy nabídka mé nemovitosti bude obíhat celou Prahu a zprostředkovatelé vyšponují kupní cenu svými provizemi.
Je dobré, pokud jste si vědom možných rizik spojených s nediskrétním prodejem nemovitosti. Pro úplnost bychom ještě doplnili, že v případě četných prohlídek se může stát, že samotní nájemníci začnou Váš dům opouštět, Vy dům neprodáte a nakonec Vám zůstane prázdná nemovitost bez výnosu. Existují webové portály, na kterých můžete inzerovat svou nemovitost Vy osobně stejně tak, jako ji inzerují realitní kanceláře a korigovat si tak její prodej, chránit Vaše soukromí. Pro vážného zájemce v první moment (tedy před prohlídkou Vašeho činžovního domu) doporučuji mít připravené dokumenty, které jsou potřebné k doplnění ceny, kterou Vám kupec nabídne. Jedná se tedy o půdorysy domu, přehled bytových a nebytových prostor, přehled nájemného nejlépe vypsaný po jednotlivých prostorech (tzn. uvedené nájemné za každý byt, kancelář, garáž či obchodní prostor zvlášť) a přehled provedených rekonstrukcí. To jsou listiny, které byste měl mít připravené a které jsou dostačující k určení prvotního zájmu kupce o nemovitost.