Občanská záložna ve Vršovicích: Banka v secesním stylu
Foto: Vršovická záložna, zdroj: VitVit, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Záložna jako galerie umění
Štít hlavního průčelí Občanské záložny zdobí figurální plastiky zakončené znakem města Vršovic. Dvojici soch Moudrost a Blahobyt sochaře Ladislava Šalouna provází socha boha obchodu Merkura Josefa Pekárka a dekorativními štuky firmy sochaře Karla Nováka.
Svorník nad vchodem do Občanské záložny vytvořil Josef Pekárek. Ten je také autorem figurální výzdoby vestibulu a sochy u portálu dvorní haly. Bohatě zdobená fasáda i interiér, na kterém se vedle Šalouna a Pekárka podíleli také Franta Úprka nebo Antonín Štrunc, připomíná uměleckou galerii.
Návrh budovy z roku 1910 je dílem architekta Antonína Balšánka, který spolu s Osvaldem Polívkou již předtím proslul zejména návrhem Obecního domu na Starém Městě pražském.
Stavba domu stupněm k blahobytu
Ústřední prostor budovy architekt Antonín Balšánek zasadil ve dvorní části. Velká dvorana prostupuje dvěma podlažími a je zaklenutá půlválcovým skleněným stropem. Bohatě zdobené štuky a secesní ornamenty doplňují různá umělecká vyobrazení jako alegorie na téma obchodu a finančnictví. Dominuje jim obraz Jakuba Obrovského v čele haly nazvaný Stavba domu stupněm k blahobytu. Byl honosnou ozdobou i reklamou peněžního ústavu, který ve velkém financoval zejména úvěry na stavby.
Z dvorní haly vede schodiště do prvního patra, které je stejně jako schodiště precizně obložené dubovým dřevem. První patro bylo určené movitým klientům záložny. Nacházela se tu i kancelář ředitele s výhledem na Vršovické náměstí a jeho zámeček, tzv. Rangerku.
Po zániku záložny se budova stala majetkem České spořitelny, veškerá umělecká díla, zařízení i dispozice domu zůstaly dodnes zachovány. Dodnes budova také funguje jako jedna z těch nejreprezentativnějších poboček banky.
Foto: Koh-i-noor Vršovice
PSN: Hledáme hodnotné nemovitosti
Nejsou to jenom Vršovice. V našem hledáčku je celá Praha. A nejenom Praha. Vyhlížíme atraktivní domy, které bychom mohli znovu probudit k životu a které by se staly součástí portfolia PSN. Zařadily by se vedle takových architektonických perel jako Tančící dům, Dům módy na Václavském náměstí, Palác Dlážděná, City Empiria nebo vršovický industriální areál Koh-i-noor.
Zajímají nás lukrativní vily, bytové domy, hotely, penziony, ale i komerční objekty, kancelářské budovy, obchodní centra, sklady, brownfieldy aj. S respektem k historického odkazu a originální architektuře zajistíme rekonstrukci a praktické využití každé nemovitosti.
Prodáváte nemovitost? Akviziční tým PSN je připraven vyjít vstříc Vašim individuálním požadavkům a potřebám. Prodej nemovitosti u nás provází také komplexní právní servis. Umíme ocenit hodnotnou stavbu. Odhad ceny nemovitosti, platbu, samotný prodej nemovitosti realizujeme bez zbytečných průtahů, bez prostředníků, bez provize. S PSN navíc získáte jistotu, že o nemovitost bude dobře postaráno.
Zachováváme hodnoty, které jste vytvořili.