Usedlost Okolka: Hmotná připomínka viniční historie Dejvic
Foto: Usedlost Okolka, zdroj: ŠJů, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Vinice v Dejvicích
Území Dejvic se za vlády Karla VI. zazelenalo vinicemi. I na Dejvice se totiž vztahovalo privilegium z roku 1358, které majitelům vhodných pozemků nařizovalo založit vinice. Ve vydaných viničních právech pak císař tyto majitele na 12 let osvobozoval od všech daní a poplatků.
První vinice v lokalitě přitom začaly vznikat již za vlády Přemysla Otakara II., řečeného král železný a zlatý. Nejvíce se vinice na území Dejvic rozšířily ještě později, a to v první polovině 16. století, kdy půdu vlastnili měšťané. Z té doby pochází i usedlost Okolka, nazývaná také usedlost Koberka dle svého prvního majitele.
Koberka, Okolka či Odkolka
Kryštof Kober z Koberšperku nechal původní dejvickou vinici obehnat zdí, v jižní části pak nechal vybudovat stavení a lis. Z viniční usedlosti se stala Koberka. Kober samotný se z ní však těšil jen krátce. Pro účast na českém stavovském povstání byl 21. června 1621 popraven na Staroměstském náměstí. I jeho hlava byla jedna z dvanácti, které kat Jan Mydlář pověsil na Staroměstské mostecké věži.
Usedlost Koberka pak vystřídala několik majitelů. V roce 1652 ji vlastnil Adam Jaroslav Loubský z Lub. Ten ji rozdělil na dva díly, aby se majitelem toho většího stal Vilém Jindřich Odkolek z Újezdce. Usedlost ze začala nazývat Odkolka, odkud vyplynul pozdější zkomolený název Okolka. Vilém Jindřich usedlost upravil na letní sídlo, v roce 1665 z něho pak udělal dar pro svoji vnučku. Její otec však usedlost prodal hraběti Kryštofu Karlu Přehořovskému. Následně se Okolka dostala k dalším majitelům, mj. i opatům Emauzského kláštera.
V 19. století se usedlost Okolka zvýšila o jedno patro, ve třicátých letech dvacátého století získala ještě přístavbu směrem do svahu zahrady. V roce 2007 byla přestavěna do dnešní podoby. Dodnes je hmotnou připomínkou viniční historie Dejvic.
Bydlení v Dejvicích
Usedlost Okolka je situována východně od usedlosti Purkrábka, která také na počátku 17. století patřila jednomu z 27 představitelů českých stavů popravených na Staroměstském náměstí. Šlo o novoměstského radního Michala Vitmanna. Okolka i Purkrábka leží v Šáreckém údolí, konkrétně v jeho dolní části, směřující k ústí potoka do Vltavy. Oblast se nazývá Tichá Šárka a ulice V Šáreckém údolí. Leží nedaleko luxusní vilové čtvrti Hanspaulka, jen asi 3,5 kilometru od Vítězného náměstí, středobodu Dejvic.
Pár minut od Vítězného náměstí je zasazen také činžovní dům stavitele Otakara Medka z Pardubic z roku 1929, který se nyní s PSN jako BackYard Dejvice znovu probouzí do života. Rezidenční bydlení v ulici s příhodným názvem Studentská láká na svěží atmosféru studentského života, ale i historii a honosnou architekturu Dejvic, stejně jako zdejší zeleň a všechny výhody velkoměsta.
Foto: BackYard Dejvice
PSN: Hledáme hodnotné nemovitosti
Nejsou to jenom Vinohrady. V našem hledáčku je celá Praha. A nejenom Praha. Vyhlížíme atraktivní domy, které bychom mohli znovu probudit k životu a které by se staly součástí portfolia PSN. Zařadily by se vedle takových architektonických perel jako Tančící dům, Dům módy na Václavském náměstí, Palác Dlážděná nebo City Empiria.
Zajímají nás lukrativní vily, bytové domy, hotely, penziony, ale i komerční objekty, kancelářské budovy, obchodní centra, sklady, brownfieldy aj. S respektem k historického odkazu a originální architektuře zajistíme rekonstrukci a praktické využití každé nemovitosti.
Prodáváte nemovitost? Akviziční tým PSN je připraven vyjít vstříc Vašim individuálním požadavkům a potřebám. Prodej nemovitosti u nás provází také komplexní právní servis. Umíme ocenit hodnotnou stavbu. Odhad ceny nemovitosti, platbu, samotný prodej nemovitosti realizujeme bez zbytečných průtahů, bez prostředníků, bez provize. S PSN navíc získáte jistotu, že o nemovitost bude dobře postaráno.
Zachováváme hodnoty, které jste vytvořili.