Miroslav Kurťák

„Chce to hlavně trpělivost,“ prozrazuje klíčovou ingredienci každého obchodu manažer akvizic PSN Miroslav Kurťák

Na dveře společnosti PSN zaklapal před více než dvaceti lety. Tehdy narazil na klasický inzerát s nabídkou bytu. Šel do tehdejší Pražské správy nemovitostí jako zájemce o byt s tím, že je to realitní kancelář. Záhy byl vyveden z omylu. Rodinná atmosféra firmy a trh realit se mu zalíbily natolik, že do společnosti PSN nastoupil. A to přesto, že dle svých slov předtím o reality nezavadil. Dnes je Miroslav Kurťák zkušeným akvizičním obchodníkem, který v barvách PSN neustále hledá nové příležitosti. Náš rozhovor začal příběhem o seznámení s PSN, ale věnovali jsme se především cenným zkušenostem z obchodní praxe...
17. 02. 2021

Miroslave, co je tím motorem, který Vás ve Vaší náročné práci žene vpřed?
To, že každý obchod je úplně jiný. Potkávám jiné lidi, řeším jiné problémy. Využívám jiné příležitosti, hledám a objevuji jiné nemovitosti.

Jaký typ obchodu Vám přináší největší radost?
Radost mi udělá každá akvizice, kdy prodávající odchází spokojený. Nejenže si odnáší peníze, ale současně také vyřešil k plné spokojenosti i nějaký problém. Každý vlastník má vždy nějaký důvod, který prodej nemovitosti spustí. A pro mě je důležité, aby si s uzavřením obchodu vyřešil vše, co potřeboval.

Dokázal byste vyzvednout jednu dovednost, bez které se v obchodu neobejdete?
Trpělivost. Chce to hlavně trpělivost.

Mohl byste ze všech svých obchodů jmenovat jeden, ten, který Vám utkvěl v paměti nejvíc?
Hned prvním domem, který jsem jako akviziční obchodník koupil, byl činžovní dům Ve Struhách. Obchod se podařil druhý měsíc od mého nástupu do PSN, a tak mě to samozřejmě velmi potěšilo a povzbudilo do další práce. Odstartovalo to všechny další obchody. Je to asi dvacet let zpět, za nákupní cenu toho činžáku bychom dnes sotva pořídili nějakou garsonku.

Růst cen nemovitostí je dlouhodobým trendem, zvláště v Praze. Aktuálním tématem číslo jedna je však koronavirus. Jak konkrétně ovlivnil Vaši práci?
Přes všechny moderní technologie je komunikace jednoznačně náročnější. Obchodovat na dálku není úplně šťastné. Vždycky je lepší sednout si ke stolu tváří tvář. Jenže lidé se pochopitelně v současné době na schůzky nehrnou. Je to komplikace. Koronavirus nedovoluje pracovat tak jako dřív, ale to pociťují i lidé z mnoha jiných oborů.

Jak podle Vás pandemie poznamenala trh realit? A jak se bude situace na trhu vyvíjet?
I přes omezení v komunikaci, o kterém jsem mluvil, se na trhu realit koronavirus obecně zatím neprojevil. Určitě se však dá čekat, že to přijde. Ekonomika je provázaná a dopady jejího útlumu budou značné.
Není to jenom o tom, že se budou prodávat prázdné hotely, ale projeví se to napříč celým trhem a spektrem nemovitostí. Představte si třeba jen situaci, kdy se majitel činžáku musí potýkat s výpadkem nájmu, protože restaurace v přízemí neustála tolik měsíců nucené uzavírky.

Krizi očekávají všichni, kdy myslíte, že se dostaví? Bude to ještě v roce 2021?
Krize zatím ještě nepřišla. Myslím si, že se projeví ještě do konce roku 2021. Přijde v okamžiku, kdy zmizí víra, že se vlastně nic nestalo.

Všichni čelíme měnícím se vnějším okolnostem a přizpůsobujeme se různým fázím trhu. Možná nám v tom pomáhají i neměnné rituály. Máte Vy sám nějaké?
Každé ráno si dávám dvě kávy, ať se děje, co se děje.

Kdo je Miroslav Kurťák?
Se společností PSN je jeho jméno spojeno více než dvě desítky let. Jako manažer akvizic se věnuje nákupu nemovitostí a sám říká, že každá nemovitost, každý obchod je jiný.
Ve zcela jiném světě se Miroslav Kurťák ocitá ve svém volném čase. Trénuje dětský oddíl rychlostní kanoistiky. Zatímco v profesním životě sbírá obchodní úspěchy, v osobním mu dělají radost jeho svěřenci, kteří pravidelně vozí z mistrovství republiky řadu medailí.

Poznámka: Tento rozhovor vznikl na základě osobního setkání a subjektivních dojmů. V plném znění nejde o doslovnou citaci, ale autorizované sdělení.

Kontaktujte nás

Máte dotaz?

V případě, že nás nechcete kontaktovat přímo, zanechte nám vzkaz v níže přiloženém formuláři, obratem se vám ozve někdo ze členů našeho týmu.

brožura ke stažení stáhnout brožuru